Inspiracje,

Praktyczne, nowoczesne małe kuchnie w bloku – challenge accepted!

Większość osób mieszkających w blokach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu musi borykać się z małą, wąską kuchnią. Czy praktyczne i estetyczne zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni musi być misją z góry skazaną na porażkę? Niekoniecznie! W katalogach z kuchniami tworzonymi przez wziętych architektów nie brakuje zachwycających aranżacji, które można przenieść na grunt swojej kuchni. Jak projektuje się dzisiaj nowoczesne, małe kuchnie w bloku? Sprawdź nasze rady i odważ się na wielką rewolucję!

Nowoczesne, małe kuchnie w bloku – kolor ma znaczenie

Nie od dziś wiadomo, że ciasne, słabo nasłonecznione pomieszczenia wymagają rozświetlenia kolorami. Zanim zaczniesz wybierać pokrycia ścian, płytki i fronty, warto zdać sobie sprawę, że to właśnie rozbielone, jasne kolory są Twoimi sprzymierzeńcami. Aranżacyjnym hitem ostatnich sezonów są meble z białymi frontami. Nowoczesne, małe kuchnie w bloku optycznie zyskają kilka metrów kwadratowych, kiedy wybierzesz fronty wykończone laminatem o wysokim połysku. Ciekawą, modną alternatywą dla mebli o idealnie gładkiej, białej tafli są zabudowy z drewnianymi wstawkami. Drewniane dekory przełamują monochromatyczność zabudowy, dodają aranżacji ciepła i naturalnego charakteru. Przestrzeń nad blatem możesz nieco ożywić, wybierając płytki ozdobione mozaikowym wzorem.

Fani awangardowych rozwiązań inspiracji szukać mogą we wzorniku Pantone Color Institute. Według amerykańskiego giganta i autorytetu w designie, tegoroczny sezon należy do ultrafioletu – barwy intrygującej, odważnej, głębokiej, oddającej współczesne nastroje. Fioletowe podświetlenia albo płytki w głębokim, wyrazistym odcieniu w niebanalny sposób urozmaicą kuchenną aranżację.

Nowoczesne, małe kuchnie w bloku – niezawodne materiały

Kłęby pary wodnej unoszące się w powietrzu, chlapiący tłuszcz, kontakt z ostrymi narzędziami i rozgrzanymi do czerwoności naczyniami nie sprzyja dobrej kondycji mebli. Wymiana mebli kuchennych to inwestycja na lata. Aby mieć pewność, że nowoczesna, mała kuchnia w bloku będzie pięknie się prezentować i umilać kulinarne eksperymenty przez wiele lat, wybierz meble wykonane z płyty MDF wysokiej jakości. Najlepsi producenci mają w swojej ofercie meble pokryte powłokami odpornymi na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, płyta nie rozwarstwia się i nie pęka, a dodatkowo łatwo utrzymać ją w nienagannej czystości.

Praktyczny układ w małej kuchni

Właściciele małych kuchni nie powinni zabudowywać jej szczelnie od podłogi aż po sufit. Wybierając meble do ciasnego pomieszczenia, zrezygnuj z ciężkich szafek górnych na rzecz lekkich relingów, haczyków, listew magnetycznych i delikatnych półek, na których wyeksponujesz doniczki z ziołami, ozdobne naczynia i słoiczki z przyprawami.

Jaki układ zabudowy sprawdzi się w nowoczesnych, małych kuchniach w bloku? W takich przypadkach architekci zazwyczaj stosują metodę układania szafek w kształt litery L lub jednej, ciągłej linii. Ważne jest, aby nie zasłaniać okna. Im więcej światła wpadnie do kuchni, tym lepiej! Aby codzienna praca w kuchni była czystą przyjemnością, zadbaj o to, aby blat kuchenny był maksymalnie dostępny. Wszelkiego rodzaju urządzenia i akcesoria lepiej schować do szafek.

W małej kuchni każdy zakamarek jest na wagę złota. Aby nie zabrakło Ci miejsca na przechowywanie kuchennej kolekcji, zainwestuj w kosze cargo, a większość klasycznych szafek zastąp praktycznymi szufladami o pełnym wysuwie.

0

writer

The author didnt add any Information to his profile yet