Podstawę wyposażenia większości nowoczesnych kuchni stanowi zabudowa wykonana z płyt MDF. Lekkie, a zarazem solidne meble są znacznie tańszą i bardziej praktyczną alternatywą dla niegdyś  popularnych szafek z drewna. Co warto wiedzieć o płycie MDF? Czym się charakteryzuje? Sprawdź!

Właściwości płyt MDF

Popularny w meblarstwie materiał powstaje ze zmielonych włókien drzewnych i utwardzających związków organicznych prasowanych razem pod wysokim ciśnieniem. Otrzymany materiał jest jednolity i twardy, a jego obróbka jest prosta. Dzięki frezowaniu, przycinaniu i gięciu możliwe staje się wykonanie najbardziej nietypowych mebli.

Płyta MDF nabiera pożądanych właściwości w kolejnych procesach produkcji, kiedy pokrywana jest zabezpieczającymi powłokami. Materiał może być lakierowany, pokrywany folią  PVC, laminowany lub fornirowany. Otrzymane meble zaskakują swoją różnorodnością. W sklepach znajdziemy ogrom ciekawych mebli o matowym, półmatowym lub błyszczącym wykończeniu i we wszystkich kolorach tęczy.

Odpowiednio zabezpieczona płyta MDF nie będzie odkształcała się i pęczniała pod wpływem wilgoci, dlatego z powodzeniem może być stosowana w kuchniach i łazienkach. Warto jednak pamiętać, że płyty lakierowane są podatne na zarysowania. Wymieniając walory mebli z płyty MDF, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym, ważnym atucie – atrakcyjnej cenie.

Pielęgnacja mebli z MDF

W przeciwieństwie do mebli z drewna, zabudowa z płyty MDF nie wymaga szczególnej troski o jej strukturę. Pokryte ochronną powłoką meble nie chłoną zabrudzeń ani wody, więc usunięcie plam, o które w kuchni szczególnie nietrudno, nie stanowi najmniejszego kłopotu.