Budownictwo jest dynamiczną, stale rozwijającą się dziedziną. Budynki wielorodzinne wznoszone kilkadziesiąt lat temu znacząco różnią się od tych proponowanych dzisiaj przez deweloperów. Osoby kupujące stare mieszkania często natrafiają na niespodzianki w postaci krzywych ścian, nieprzemyślanego układu (na przykład z pokojami przejściowymi) czy przestarzałych instalacji. Wyzwaniem aranżacyjnym jest stworzenie przytulnej kuchni w pomieszczeniu pozbawionym okna. Jak wydobyć potencjał z ciemnej kuchni? Jak rozjaśnić pozbawioną okna, niewielką kuchnię, aby stała się ona jak najbardziej praktyczna? Sprawdź nasze rady!

Kolorystyka

Ciemne, masywne meble zarezerwowane są dla dużych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeń. W ciasnej, pozbawionej naturalnego światła kuchni zdecydowanie lepiej sprawdzają się jasne kolory. Doskonały efekt zapewnią białe albo kremowe meble z płyty MDF pokrytej połyskującym laminatem albo lakierem. Unikaj bogato zdobionych, ciężkich projektów. Znacznie lepiej sprawdzą się minimalistyczne meble pozbawione zbędnych ozdobników. Kompozycja nabierze lekkości, kiedy klasyczne szafki górne zastąpisz witrynkami i otwartymi półkami.

Oświetlenie

Ogromną rolę w kształtowaniu klimatu panującego w pomieszczeniu ma oświetlenie. W kuchni pozbawionej okna najlepiej zamontować oświetlenie wieloźródłowe. Najlepszy efekt zapewni połączenie klasycznej lampy sufitowej z kinkietami ściennymi, oprawami halogenowymi oraz efektownymi, dyskretnymi listwami typu LED ukrytymi za gzymsami szafek.

Mała rewolucja

Pracochłonnym, ale skutecznym sposobem na całkowitą zmianę charakteru ciasnej, pozbawionej okien kuchni jest zrezygnowanie ze ścian działowych na rzecz otwartej przestrzeni. Połączenie kuchni z salonem jest modnym zabiegiem często wykorzystywanym przez architektów. Warto jednak pamiętać, że nie każda konstrukcja może zostać zmieniona w ten sposób.