Stworzenie atrakcyjnej wizualnie i funkcjonalnej kuchni jest nie lada wyzwaniem! Z myślą o osobach planujących remont kuchennego wnętrza przygotowaliśmy kilka praktycznych rad, które ułatwią ten proces.

Trwała i funkcjonalna zabudowa

Meble kuchenne są szczególnie narażone na działanie czynników, które mogą negatywnie wpływać na ich kondycję. Woda, zanieczyszczenia, wysokie temperatury i ostre narzędzia mogą szybko zniszczyć niskiej jakości zabudowę. Podczas wybierania mebli, zwróć uwagę nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim jakość. W kuchennym, wymagającym środowisku najlepiej sprawdzą się modele z płyty MDF pokrytej folią lub laminatem. Droższą alternatywą dla płyt drewnopodobnych są modele z litego, najlepiej egzotycznego drewna.

Ergonomia

Ogromny wpływ na komfort codziennej pracy w kuchni ma układ mebli. Ważne jest, aby mieć swobodny dostęp do wszystkich szafek i blatu. Optymalnym rozwiązaniem jest oparcie zabudowy na kształcie liter L lub U. W małych kuchniach warto zrezygnować  z klasycznie otwieranych szafek górnych na rzecz modeli przesuwnych lub otwieranych do góry. Zastosuj złotą zasadę trójkąta roboczego, według której najczęściej używane podczas gotowania elementy, czyli zlewozmywak, lodówka i kuchenka, rozmieszczone są na wierzchołkach niewidocznego trójkąta.

Meble dopasowany do pomieszczenia

Chcesz wyposażyć swoją małą kuchnię w modne, matowe meble w czarnym kolorze? Zastanów się dwa razy! Fason i kolorystyka mebli powinny być dostosowane do wymiaru i układu pomieszczenia. Czarne i granatowe meble, szczególnie o matowym wykończeniu, pochłaniają światło, przez co już niewielkie wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze. Architekci zaznaczają, że w ciasnych pomieszczeniach o ograniczonej ilości naturalnego światła najlepiej sprawdzają się minimalistyczne, jasne, błyszczące meble.